Senior Performance Division Winners

2019–2020

 

Brass

State Division Entrant Teacher
Illinois East Central Stefan Filip Matthew Baker
Washington Northwest Timothy Schrader Christopher Dickey
Arkansas South Central Isabel Crawford Brice Evans
North Carolina Southern Monet Jowers Maria Serkin
New Mexico Southwest Landon Jordan Sidney Shuler

 

Piano

State Division Entrant Teacher
Ohio East Central Abhijit Devalapura Nina Polonsky
New York Eastern Kenneth He Stella Xu
Montana Northwest Tanner Jorden Dorothea Cromley
Texas South Central Shiv Yajnik Marcy McDonald/Alex McDonald
Alabama Southern Luke Turner Heather Connor
California Southwest Tiffany Koo Rufus Choi
Colorado West Central Karmen Grubisic Andrew Cooperstock

 

Piano Duet

State Division Entrants Teacher
Michigan East Central Tejas Shivaraman & Allyson Franklin Catherine Rollin
New Jersey Eastern Gordon Li & Jasmine Meyer Julia Lam
Washington Northwest Sarah Girges & Avah Girges Barbara Miller
Texas South Central Emma Nebeker & William Nebeker Kenneth Thompson
Virginia Southern Nicole Papenfuss & Raelyn Hoang Silva Blazquez
Hawaii Southwest Sophie Nguyen & Naomi Kobayashi Joanna Zane-Fan
Kansas West Central Chase Dwornicki & Riley Dwornicki Christy Williams

 

String

State Division Entrant Teacher
Illinois East Central William Tan Hans Jensen
New York Eastern Sean Yu Clara Kim
Washington Northwest Yvette Kraft Simon James
Texas South Central Matthew Ho Jan Sloman
Tennessee Southern Kingston Ho Cornelia Heard
Utah Southwest Makenzie Hart Eugene Watanabe
Missouri West Central Theo Bockhorst Joo Kim

 

Voice

State Division Entrant Teacher
Ohio East Central May Coppler Stephanie Fox
Pennsylvania Eastern Laura Stanell Beth Stanell
Oregon Northwest Athena VanDyke Vanessa Nelson
Texas South Central Dana Mays Katherine White
Florida Southern Wooldjina Present Jennifer Tipton
Nevada Southwest Seungu Kim LaDonna Young
South Dakota West Central Margaret Samp Lisa Grevlos

 

Woodwind


State Division Entrant Teacher
Indiana East Central Brandon Trent Otis Murphy
New Jersey Eastern James Wang Jordan Smith
Oregon Northwest Joshua Arce Sandy Norman
Texas South Central Jacob Brockett Joshua Bryant
North Carolina Southern Addison Aycock Ben Still
Utah Southwest Kylen Christensen Cindy Henderston
Kansas West Central Elizabeth Kim Zachary Shemon